reklama

Bez domova počas COVID-19 v Belehrade

ADRA Slovensko v spolupráci s ADRA Srbsko a podporou SlovakAid spustili v júni spoločný projekt pomoci ľuďom bez domova s cieľom chrániť ich pred nákazou koronavírusom.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Šírenie COVID-19 v Srbsku sa rapídne zhoršilo tesne pred letom. V tom čase boli publikované i správy o tom, že Srbsko údajne neuvádza reálne čísla a nakazených je dvakrát viac ľudí ako sa vykazuje. Aktuálne čísla uvádzajú počet viac ako 32 tisíc nakazených a cez 700 úmrtí. Jednou z najviac zasiahnutých oblastí je hlavné mesto Belehrad. Kvalifikované odhady udávajú, že v Belehrade žije najviac ľudí bez domova, približne 15 000. V súčasnej situácii im ich životný stav neumožňuje dodržiavať preventívne opatrenia. Tak ako aj inde vo svete, ľudia bez domova v Belehrade nemajú prístup k zdravotnej starostlivosti, k toaletám, sprchám či ochranným rúškam a hygienickým potrebám. Belehrad disponuje iba jedným oficiálnym útulkom s kapacitou 124 osôb. V meste nie sú žiadne verejné toalety alebo sprchy. Nachádzajú sa tu tri vývarovne poskytujúce jedlo trikrát týždenne, čo nepostačuje. 

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

 

V tejto situácii je hlavný problém pre ľudí bez domova to, že doterajšie spôsoby ich prežívania sa zmenili. Nevedia si zarábať predajom toho, čo nájdu v kontajneroch. Nemôžu si ísť do kaviarne nabiť svoje mobilné telefóny. Aj doteraz bol ich život plný rizík v oblasti zdravia a bezpečnosti, avšak súčasná situácia tieto hrozby zintenzívnila, ak nie zmaximalizovala,“ dokresľuje situáciu Igor Mitrović, riaditeľ ADRA Srbsko. 

ADRA Srbsko sa venuje ľuďom bez domova už niekoľko rokov. Od roku 2018 prevádzkuje i tzv. Drumodom. Ide o autobus upravený na mobilnú jednotku disponujúcu toaletami, sprchou a ošetrovňou. Kým doteraz sa ich pomoc sústreďovala na potravinovú a psycho-sociálnu podporu, v tomto novom projekte môžu poskytovať i zdravotnú starostlivosť. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Vďaka spoločnému projektu ADRA Slovensko a ADRA Srbsko sú dnes v teréne dva mobilné zdravotnícke tímy v zložení lekár a zdravotná sestra. Jeden tím jazdí na Drumodome, druhý má k dispozícií mobilnú stanicu v podobe stanu, keďže mesto je veľké a ľudia bez domova sa nachádzajú v rôznych častiach. Oba tímy chodia priamo za ľuďmi a vykonávajú preventívne vyšetrenia. Najprv skúmajú prítomnosť symptómov vírusu a merajú teplotu. Ak sa u niekoho ukáže možná nákaza, zabezpečia mu izoláciu a následne zariadia odvoz a priame otestovanie v štátnom odbernom centre. Okrem zamerania na skoré zachytenie ohnísk koronavírusu medzi ľuďmi bez domova, zdravotníci poskytujú ďalšie vyšetrenia týkajúce sa kožných ochorení a vší a zabezpečenie dodatočných špecializovaných vyšetrení. Súčasťou pomoci je i distribúcia ochranných rúšok, keďže ľudia bez domova si ich nedokážu sami zaobstarať. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Drumodom, autobus upravený pre potreby terénnej služby zameranej na pomoc ľuďom bez domova. Pozostáva z toalety, sprchy a ošetrovne.
Drumodom, autobus upravený pre potreby terénnej služby zameranej na pomoc ľuďom bez domova. Pozostáva z toalety, sprchy a ošetrovne. (zdroj: ADRA Srbsko)

Prinášame osobné príbehy troch ľudí, ktorým ADRA tímy doteraz pomohli. Kvôli ochrane ich súkromia v článku neuvádzame reálne mená. 

Pavle sa konečne môže liečiť

Pán Pavle, statočný, vždy usmievavý džentlmen, sa dostal na ulicu po slede nešťastných udalostí. Bol jedným z prvých pacientov nášho spoločného projektu. “S veľkou radosťou som očakával, že Drumodom bude spojazdnený, som veľmi šťastný, že sa tak stalo,” zdieľal pocity Pavle posádke Drumodomu. Ten totiž kvôli pandemickým opatreniam nemohol istý čas poskytovať svoje služby.

Tím ADRA ho prvýkrát zhliadol na ulici, keď si zavádzal močový katéter. Pavle trpí vysokým krvným tlakom, ochorením prostaty a s ním pridruženými ťažkosťami. Život na ulici ešte viac zhoršil jeho zdravotný stav. Z času na čas zvykol navštevovať i lekárov, ale nevedel si dovoliť liečbu. Vypuknutie pandémie COVID-19 tiež spôsobilo, že zdravotná starostlivosť sa sústredila na jej riešenie a ďalšie zdravotné problémy ľudí tak ostali na vedľajšej koľaji. “Zrazu som nemal kam ísť. Žiadne lekárske kontroly, odporúčania, všetky zdravotné strediská boli nedostupné”, hovorí Pavel, ktorý zvykol navštevovať vojenskú zdravotnú akadémiu, ktorá sa však premenila na "Covid nemocnicu". Pandémia nezhoršila jeho život len po zdravotnej stránke (žiadne pravidelné kontroly, nemožnosť výmeny katétra, žiadne možnosti hygieny), Pavle bol niekoľkokrát prepadnutý, okradnutý a poranený. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Pavle mal podstúpiť chirurgický zákrok prostaty, avšak čakacie zoznamy štátnych nemocníc sú veľmi dlhé a cena zákroku v súkromných klinikách veľmi vysoká. Táto situácia nezasiahla Pavla len po zdravotnej stránke, ale tiež z pohľadu ľudskej dôstojnosti. ADRA tím mu preto pomohol s vyšetrením u súkromného špecialistu, kde je pravidelne monitorovaný jeho stav. Pomohol mu s úhradou liekov, umožnil využiť sprchy a práčovňu (ADRA Srbsko má v komunitnom centre práčovňu, ľudia bez domova si tu môžu oprať svoje oblečenie), podobne ako ďalším stovkám ľudí v tomto spoločnom projekte ADRA Slovensko a ADRA Srbsko. 

Lekárka zdravotného tímu ADRA Srbsko ošetruje pána Pavleho.
Lekárka zdravotného tímu ADRA Srbsko ošetruje pána Pavleho. (zdroj: ADRA Srbsko)

Dlhý boj onkologickej pacientky Milanky

Mám rakovinu," zamrmlala 52-ročná Milanka, ktorú zdravotnícky tím našiel začiatkom júna na ulici viditeľne vyčerpanú. Dozvedeli sa, že pani Milanku vyškrtli z čakacej listiny onkologickej liečby. ADRA tím získal jej zdravotnú dokumentáciu a odhalil príčinu. Milanka mala podstúpiť liečbu v Onkologickom inštitúte, ale ten ju v máji nezastihol na jej pôvodnej adrese a tak ju vymazali z listiny. Keďže Milanka nedokázala platiť nájom, od marca nemala strechu nad hlavou. 

Terénny pracovník ADRA následne kontaktoval úrad sociálnej pomoci a po dlhej komunikácii sa napokon podarilo dohodnúť termín operácie. Celý proces od vybavenia lekárskeho odporúčania až po finálny termín operácie trval 45 dní, potom sa Milanka ešte musela dvakrát otestovať na COVID-19. Milanka napokon podstúpila operáciu v auguste. Medzitým ADRA pre ňu zabezpečila dočasné bývanie vďaka pomoci miestneho zboru Cirkvi adventistov siedmeho dňa v Srbsku. Pomohli i dobrovoľníci, ktorí jej priniesli potraviny. 

“Som nesmierne vďačná za všetko týmto dámam. Neviem, čo by som mnou bolo po prepustení z nemocnice,“ poďakovala Milanka lekárkam, ktoré naďalej sledujú jej dnes už zlepšujúci sa zdravotný stav.

Práčovňa v komunitnom centra ADRA Srbsko, ktorá slúži ľuďom bez domova.
Práčovňa v komunitnom centra ADRA Srbsko, ktorá slúži ľuďom bez domova. (zdroj: ADRA Srbsko)

Bez domova a inzulínu počas pandémie koronavírusu

Pán Šaip kontaktoval ADRA Srbsko pomocou SOS linky, ktorú ADRA prevádzkuje. Obsluhuje ju psychológ. Ide o jedinú linku pre ľudí bez domova v Srbsku. 

Tento pán nemá domov od roku 2017, je diabetikom a má značné komplikácie s inzulínovou liečbou. Kolegov v ADRA kontaktoval, lebo mu ukradli všetky osobné veci, vrátane inzulínového pera. Nevedel, čo má robiť, priznal, že ho desí šíriaci sa vírus COVID-19. 

Pre diabetikov je kľúčové strážiť hladiny svojho cukru na dennej báze. Šaip sa teda ocitol v život ohrozujúcej situácii, bez svojho inzulínu a možností obstarať si nový. Nanešťastie, jeho praktický lekár nemohol predpísať novú liečbu, kým neuplynie dátum predošlého lekárskeho predpisu liečby. ADRA zdravotný tím ihneď inicioval komunikáciu s lekárom. Bolo potrebné, aby Šaip navštívil urýchlene endokrinológa, čo v aktuálnej pandemickej situácii nebolo možné v štátnych zariadeniach. Práve vďaka tomuto projektu mohol tím rýchlo konať a obstarať liečbu pre Šaipa v súkromnej ambulancii. 

“Je mi teraz lepšie. Už som pokojnejší,” usúdil Šaip po návšteve špecialistu, ktorý mu predpísal novú liečbu a inzulínové pero. Šaip je naďalej naším pravidelným klientom, navštevuje naše sprchy a práčovňu. 

Pomoc Slovenska v správnom čase 

ADRA Slovensko spustila spoločný projekt s ADRA Srbsko v júni tohto roku, bude trvať do konca tohto roka. Projekt implementujeme vďaka finančnej podpore SlovakAid, je súčasťou oficiálnej rozvojovej spolupráce Slovenska, v tomto prípade konkrétne zameranej na zmiernenie negatívnych vplyvov vyvolaných šíriacou sa pandémiou koronavírusu. Cieľom je poskytnúť pomoc 10 000 ľuďom bez domova v Belehrade. Od júna do augusta sa zatiaľ podarilo vyšetriť 2 500 ľudí, našťastie nik nemal pozitívny test na COVID-19. 

Naši partneri veria, že tento projekt pomôže práve v tomto čase, kedy musia čakať na stabilizáciu zdravotníckeho systému v Srbsku. Pomoc Slovenska hodnotia ako kľúčový a preventívny krok jej dosiahnutia. Výsledkom projektu okrem priamej pomoci bude aj využitie týchto unikátnych dát na prípravu štúdie a manuálov pre ďalších lekárov, ktorí budú pracovať s touto cieľovou skupinou. 

ADRA Srbsko (Igor Mitrović)

ADRA Slovensko (Nikola Gurgoľová)

Obrázok blogu
ADRA Slovensko

ADRA Slovensko

Bloger 
  • Počet článkov:  33
  •  | 
  • Páči sa:  27x

Už 29 rokov poskytujeme humanitárnu pomoc ľuďom v núdzi. Začítajte sa do našich príbehov z terénu a pomáhajte s nami! Zoznam autorových rubrík:  LibanonSrbskoUgandaUkrajinaNezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu